J- Julia.Trzy Tajemnice

18:25:00

Tytuł oryginału: Unite me
Tytuł polski: Julia. Trzy tajemnice.
Autor: Tahereh Mafi
Data wydania oryginału: 2014 r.
Data wydania w Polsce: 2014 r.
Wydawnictwo: Otwarte
Rodzaj: Dystopia, lekkie science-fiction
Liczba stron: 200


Ocena ogólna: Wspaniałe uzupełnienie do serii "Dotyk Julii"Postanowiłam podzielić recenzję na poszczególne nowele, ponieważ opowiadanie o całości zajęłoby mi wieki. 

DESTROY ME
Warner przeżył szok. Julia odważyła się do niego strzelić. On przecież nigdy nie spodziewałby się tego po niej, coś do niej czuje, myśli, że ona może to odwzajemnić. Całował ją i poniósł za to karę. W chwili rozpoczęcia noweli Warner jest w "szpitalu" i leczy swój postrzał. Julia sądziła, że udało się jej go zlikwidować. Myliła się.
Historia obejmuje wydarzenia pomiędzy książką "Dotyk Julii" a "Sekret Julii".
Aaron Warner Anderson nareszcie doczekał się swojej własnej noweli. Wspaniale- moje nastawienie do "Destroy me" od początku było takie same i nie zmieniło się po jej przeczytaniu.

Psychika, emocje i szereg opisów przeżyć.
Wybuchy histerii, złości czy tęsknoty u Warnera wywołuje głównie Julia, sprostowując jej zaginięcie więc, jeśli czytaliście choć pierwszą część serii to będziecie na bieżąco. Wszystko potęguje to, że nasz główny bohater posiada dziennik Julii- tak, rozklejony notatnik, w którym dziewczyna spisywała swoje żale, szaleńcze myśli i filozofie. Mężczyzna jest przerażony myślami przeniesionymi na papier, ale także uświadamia sobie jak trudne było i jest życie Julii w tym okrutnym i oziębłym świecie. Targany myślami o nieszczęśliwej ukochanej, musi kierować wojskiem. To w końcu jego obowiązek.
Aż pewnego śnieżnego dnia, widzi coś... kogoś...ją.

Ocena: Genialna nowela.


FRACTURE ME
Adam jest mocno podenerwowany ucieczką Warnera z Punktu Omega. Jest zły na Julię, choć ona nie miała z tym nic wspólnego. Razem z Kenjim biorą udział w akcjach na rzecz cywilów w Sektorze 45. Adam wciąż jest sceptycznie nastawiony wobec udziału Julii w walkach. Kiedy dziewczyna znika, chłopak przekonany o tym, że Warner bierze w tym wszystkim udział musi wybrać pomiędzy ukochaną, a młodszym bratem Jamesem.
Akcja rozgrywa się po wydarzeniach drugiej powieści- "Sekret Julii".
Kręciłam nosem, kiedy dowiedziałam się o głównym bohaterze powieści. Ostatecznie nie męczyłam się tak bardzo.

Dziwne,dziwne nastawienie.
Adam jest postacią, która od początku nie przypadła mi do gustu. Rozczulał się nad losem Julii i jego miłość okazał się tylko "odruchem warunkowym". Z resztą jego nastawienie wobec zachowań dziewczyny, czy do jej decyzji, która uratowała mu życie jest okropnie przesadzone. Zamiast wszystko spokojnie wytłumaczyć, zaczynał kłótnie. W każdym razie... "Facture me" przedstawia jego walkę uczuciową pomiędzy Julią i Jamesem. Oczywiście bardziej kochał swojego brata, toteż nim postanowił się zająć.
Na Julię machnął ręką...choć martwił się o nią.

Ocena: Dobra, ale ta ocena jest oparta na moich uprzedzeniach do Adama. 


DZIENNIK JULII
Trudno tutaj przybliżyć treść zapisków Julii. Jeśli nie wiecie o jaki dziennik chodzi, to wyjaśniam: w ostatnim "rozdziale" dodatku zawarte są wszystkie notatki z "Dotyku Julii" i z "Destroy me". Tak, to te fragmenty, które przeważnie pisane kursywą, pojawiają się na początku rozdziałów.
Powiem tyle: to wykopalisko cytatów, myśli życiowych. Świadek walki wewnętrznej Julii. Bardzo, na prawdę bardzo dobry pomysł na uzupełnienie serii i na sprzedanie treści. Uff... niektóre fragmenty są naprawdę ciężkie i smutne. Warto jednak je przeczytać :)

Ocena: Świetny pomysł, dobra lektura.


Polecam wam "Julia. Trzy tajemnice" choćby dlatego, że jest świetnym uzupełnieniem do serii. Nie można na nią patrzeć jak na "tylko uzupełnienie", ponieważ to zbiór noweli, całkiem smacznych historii. Od początku byłam podekscytowana jej premierą i nie myliłam się co do klimatu oraz akcji. Sięgnijcie po nią. Śmiało!

                                                                                                                                                                                              
Dar Julii      

You Might Also Like

2 komentarze

  1. I kolejna seria, którą muszę przeczytać ( a w zasadzie nadrobić), a zapowiada się ciekawie :) http://pizama-w-koty.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę uwzględnić tę serię w swoim wyzwaniu :)
    Pozdrawiam!
    Zaobserwowałam na instagramie i tu też już obserwuję :)

    OdpowiedzUsuń

Prawa autorskie

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność autorki bloga i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna część moich tekstów nie może być rozpowszechniania bądź kopiowana bez mojej zgody.