C- Czerwona królowa

19:34:00

Tytuł polski: Czerwona królowa
Tytuł oryginału: Red Queen
Autor: Victoria Aveyard
Data wydania oryginału: 2015 r.
Data wydania w Polsce: 2015 r.
Wydawnictwo: Moondrive
Rodzaj: New Adult
Liczba stron: 488
Ocena: Coś na co czekałam, jeśli chodzi o literaturę dla młodzieży. Nieprawdopodobny majstersztyk w swojej kategorii. Od dziś moja ulubiona książka.Inna od innych, inna od wszystkich.
Pale to niezbyt wyjątkowa wioska, zamieszkała przez niezbyt wyróżniających się Czerwonych. Ludzie pracują, głodują i od czasu do czasu oglądają walki organizowane przez Srebrnych w ich amfiteatrze. Żyje też tutaj utalentowana złodziejka- Mare Barrow, która zamiast uczyć się i zdobyć zawód żyje z majątków obcych ludzi spotkanych na ulicy. Razem z jej przyjacielem Kilornem martwią się poborem do wojska, który rychło nastąpi. Zrozpaczona dziewczyna przywołuje do siebie najbardziej drastyczne myśli i za wszelką cenę próbuje uratować siebie i przyjaciela.
Jedna pogawędka z nieznajomym zmienia jej życie.
Dziewczyna zostaje zatrudniona na dworze Srebrnego Króla Tyberiasza jako służąca.
Na zamku odbywa się wielka uroczystość nazywana "Królewską próbą".
Nikt nie spodziewa się tego, co ma się wkrótce zdarzyć.
Dzieje się coś co zmienia Mare Molly Barrow, uliczną złodziejkę w księżniczkę Mareenę Tytaniusz.
Czerwoną w Srebrną.

Kolor krwi
Jeśli jeszcze nie udało wam się przeczytać Czerwonej królowej to możecie mieć problem z terminologią tej powieści. Pojawiają się dwie "rasy": Srebrni- panowie i władcy, obdarzeni niezwykłymi mocami oraz Czerwoni- najzwyklejsi ludzie, nie posiadający nadnaturalnych umiejętności. Można powiedzieć, że to po prostu my. Nazewnictwo obydwu rodzajów ludzkich berze się stąd, że Victoria Averyard zaopatrzyła swoich bohaterów w dwóch kolorów krwi. Srebrzysta posoka jest rodzajem wyróżnienia i przywileju, dlatego też ludzie posiadający ją są dostojnikami i przedstawicielami wręcz królewskich rodów. Czerwoni zaś to najczęściej służący i żebracy, którzy nie znaczą nic w świecie ludzi ze srebrem w żyłach.

Powieść- hybryda
Co bardzo mnie cieszy w tej książce i czyni ją naprawdę wartą przeczytania jest to, że autorka, którą bardzo doceniam, zastosowała całkiem ciekawe połączenie gatunkowe. No cóż, połączenie Rywalek Kiery Cass i komiksowych X-menów to niecodzienne zjawisko. Brzmi niedorzecznie, ale muszę przyznać, że ta hybryda naprawdę się tu sprawdza. Księżniczki w pięknych sukniach, olśniewające porcelanową twarzą, nienaganną prezencją i do tego mogą wyginać stal za pomocą swoich myśli czy rozkazywać żywiołom! Dlaczego nie?! To wszystko łączy się w trzymającą w napięciu powieść pełną zdrad, miłości, zwrotów akcji i ciekawych wątków. Jak mówią doświadczeni pisarze- nie ma przepisu na bestseller, trzeba eksperymentować.

Każdy może zdradzić każdego
W Czerwonej królowej występuje wiele bohaterów, do których się przywiązałam, a tu bach!- autorka postanowiła zmienić ich rolę w powieści. Non stop marszczyłam brwi, kiedy różne postaci zaczęły się zmieniać czy to na lepsze, czy to na gorsze. W świecie Srebrnych i Czerwonych trudno powiedzieć kto jest sprzymierzeńcem a kto oponentem.  Wszystko momentalnie się miesza- najpierw kogoś nienawidzimy, później nabieramy do niego zaufania, aby w finale doświadczyć uczucia zdrady. To tutaj naprawdę działa, czego gratuluję autorce.

Czerwona królowa i jej własna piosenka
Kiedy Czerwona królowa pojawiła się na polskim rynku książkowym, zawrzało. To była naprawdę oczekiwana premiera. Powstała nawet piosenka na podstawie książki, o tym samym tytule. Ja dowiedziałam się o tym dopiero wówczas kiedy ją zakupiłam. Napisali ją i skomponowali zwycięzcy piątej edycji programy Must be the music. Tylko muzyka- PETER AND JACOB. Trudno powiedzieć czy książka zrobiła reklamę artystom czy artyści zareklamowali książkę, ale warto docenić ich wysiłek i oddanie. Mi osobiście piosenka nie przypadła do gustu, ale może wam się spodoba :)

Jak się wam podobała Czerwona Królowa? Czy chcielibyście ją przeczytać?
Kim chcielibyście być: Srebrnymi czy Czerwonymi?
Dajcie znać w komentarzach :)


                                                                      

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Teraz przez ciebie gwałcę replay tej piosenki ;_;

  OdpowiedzUsuń
 2. Piosenkę słucham w kółko od kilku dni, a na książkę poluję od dnia kiedy wyszła i jeszcze jej nie dorwałam, ale czuję po kościach, że trafi na listę ulubionych. Mam nadzieję, że się nie zawiodę :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tą książkę w planach odkąd tylko pojawiła się notka o wydaniu jej w Polsce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest na liście do przeczytania, w najbliższym czasie muszę się za nią wziąć :)

  OdpowiedzUsuń

Prawa autorskie

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność autorki bloga i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna część moich tekstów nie może być rozpowszechniania bądź kopiowana bez mojej zgody.