E- Eleonora & Park

18:20:00

Tytuł polski: Eleonora i Park
Tytuł oryginału: Eleanor & Park
Autor: Rainbow Rowell
Data wydania oryginału: 2013r.
Data wydania w Polsce: 2015r.
Wydawnictwo: Moondrive (Znak)
Rodzaj: literatura młodzieżowa
Liczba stron: 340


Ocena: Absolutnie fenomenalna.
Nowa 
Eleonora.
To o niej właśnie mowa. Trudno byłoby o niej nie mówić. Fala marchewkowych loków okala jej krągłą i pulchną twarz. I do tego te ubrania- pstrokate, podarte, żywcem zdarte z jakiegoś potężnego mężczyzny. I do tego to  jej dziwactwo.
Park.
Ten siedzi cicho. Słucha ulubionej muzyki na swoim walkmanie. Czyta komiksy jadąc do szkoły autobusem. Widać, że ma azjatyckie korzenie. Na pierwszy rzut oka da się go określić. Ma takie ciemne włosy, oliwkową skórę i skośne oczy. 

Siedzą obok siebie. On czuje się niezręcznie. Ona milczy, żeby nie zwracać na siebie uwagi. Milczy, bo nie chce się zdradzić. Przecież ukradkiem czyta jego komiksy. 
Pewnego dnia, chłopak to zauważa.
Zamyka komiks i wręcza go dziewczynie.
Tak zaczyna się historia Eleonory i Parka.

Różnice i wspólne mianowniki
Od początku. Eleonora- ona najlepiej zna definicję życia. Na co dzień ma pod górkę, nie pozwala sobie na zachowanie typowej nastolatki. Doświadczenie ukształtowało ją tak bardzo, że tylko kolejna dawka silnych emocji mogłaby ją zmienić. Nasza bohaterka cierpi przez izolację, jaką stworzyło dla niej społeczeństwo. Eleonora jednak godzi się na to i ani kiwnie placem, żeby to zmienić. Lubi te ekstrawaganckie ubrania, swoje bujne loki i ekscentryczność. 

Park ma bardzo zróżnicowany charakter. Nigdy niczego mu nie brakowało, wychowuje się w domu wypełnionym miłością po sufit. Chłopak uczy się prowadzić samochód z ręczną skrzynią biegów, bo ojciec na to nalegał. W wolnym czasie wychodzi z kolegami, czyta swoje ulubione komiksy i zakładał słuchawki, żeby posłuchać muzyki. Lubi swój spokój, swoją rodzinę, swoje życie.

Eleonora i Park.
Są tak różni, ale tacy sami. Bardzo doceniam sposób w jaki Rainbow (co za świetne imię) Rowell przedstawiła głównych bohaterów. Oddzieliła ich grubą ścianą, których cegłą jest ich odmienny charakter, wygląd, pochodzenie, zachowanie. Później zburzyła mur i stworzyła coś pięknego.
Dwójkę zakochanych w sobie nastolatków, których miłość, choć pierwsza jest bardziej dojrzała niż byłyby kolejne.

Oldschool 
Być może internet jest nieodłączną częścią mojego piętnastoletniego życia, ale przyznaję, że bardzo podoba mi się klimat lat 80-tych XX wieku. A w Eleonorze i Parku jest go co niemiara. Stare piosenki autorstwa zespołów, które znam i lubię oraz komiksy, które potajemnie przechowuję w pamięci mojego telefonu (tak, niektóre czytam w pdf-ach). Do tego opisywane przez autorkę miejsca prawie jak w tamtych czasach. To buduje wspaniały klimat, a co za tym idzie przyjemnie się go przeżywa.

Przeciwności losu
Eleonora ma w życiu ciężko. Jest najstarsza z czwórki rodzeństwa. Została im tylko matka, bo na ciągle pijanego ojczyma, dziewczyna i dzieci nie mogą już patrzeć. Richie- bo tak się nazywa ten okrutny człowiek, ciągle jest nietrzeźwy i wyżywa się na innych mieszkańcach "domu", to zmora dla Eleonory. Dodatkowo dręczy ją syndrom odrzucenia. 
Inni ludzie po prostu jej nie lubią. A może po prostu nie rozumieją? 
Rudowłosa nastolatka nie stara się sympatyczna. Chce, aby ludzie ją szanowali, ale niekoniecznie lubili. Cóż, rozumiem ją i to bardzo. 
Dziewczyna jest również szykanowana za swój odmienny wygląd. Ma trochę więcej ciała tu i tam, a dziwaczne ubrania nie pozwalają ocenić jej poważnie. 
Eleonora pozostaje Eleonorą. Nie stara się być na pokaz. Jest sobą, prawdziwą sobą. Gdyby istniała w realnym świecie, chciałabym być jej przyjaciółką.

Dwójka outsiderów
Ta para skradła moje serce już kiedy zaczęłam czytać. Trudno mi było się doczepić jakiejkolwiek kwestii. Rainbow Rowell zadbała o to, aby zaszyć marudnym krytykom usta. Spodobał mi się styl prowadzenia linii fabularnej, a postacie są po prostu obłędne. O-BŁĘ-DNE!

I do tego ta naprawdę śliczna okładka :3 Już nie mogę doczekać się polskiej premiery Fangirl autorstwa Rainbow. Czuję, że wokół tej książki będzie więcej szumu niż przy Eleonorze i Parku.

Co wy myślicie o książce Eleonora i Park ? Czy też pokochaliście ją tak jak ja? Może już nie możecie się doczekać ekranizacji?
Piszcie w komentarzach :)
                                                                                                                                       You Might Also Like

3 komentarze

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki :) Bardzo mi się podoba pomysł z niestandardowymi bohaterami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. podoba mi się, że bohaterka stworzyła realnych bohaterów, a nie tak zwanych idealnych, pięknych "gogusiów" (wybacz, nie mogłam się powstrzymać od tego słowa). chcę przeczytać tę książkę, tak bardzo chcę. jak nie będzie jej w bibliotece, to chyba się powieszę :(

  Antosia czyta

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie również książka skradła serce. Dzięki, a może raczej przez historię Eleonory nie było tak słodko-cukierkowo, jak straszyli niektórzy. Książka ma klimat i jest autentyczna, czyta się świetnie i pozostaje w pamięci. Niczego więcej nie chciałam, jestem zachwycona. :)

  OdpowiedzUsuń

Prawa autorskie

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność autorki bloga i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna część moich tekstów nie może być rozpowszechniania bądź kopiowana bez mojej zgody.