M- Mara Dyer. Przemiana

19:26:00

Tytuł polski: Mara Dyer. Przemiana
Tytuł oryginału: The Evolution of Mara Dyer
Autor: Michelle Hodkin
Data wydania oryginału: 2012 r.
Data wydania w Polsce: 2015 r.
Wydawnictwo: YA!
Rodzaj: fantastyka młodzieżowa
Liczba stron: 478

Ocena: Absolutnie fantastyczna, owiana mgłą tajemniczości, udekorowana wątkiem miłosnym. 
Ma szansę na podium w rankingu moich ulubionych książek :)


Kim jest Mara Dyer?
Przeszłość, jak i przyszłość świadczy o naszej teraźniejszości. Wszystko co udało nam się dokonać albo wręcz przeciwnie zepsuć, będzie za nami chodzić później- za kilka godzin, dni, miesięcy, lat.
Przed konsekwencjami nie da się uciec.

Mara Dyer wie o tym doskonale. Od kiedy po raz pierwszy użyła tabliczki ouija dzieją się dziwne rzeczy. Wydarzenia, o których dziewczyna nawet by nie pomyślała. Pod naporem jej umysłu cierpieli ludzie i ginęły zwierzęta. Mara nie wie co jest prawdziwe, a co jest tworem jej wyobraźni. Nikt nie chce uwierzyć w to co opisuje, co widzi i co słyszy. Rodzice i lekarze załamują ręce, nie mają wątpliwości, że coś złego dzieje się z Marą. 
Zwłaszcza iż twierdzi, że zobaczyła swojego zmarłego chłopaka Jude'a.
I była pewna, że to on.
Wiedziała, że to Jude.


Wchodzenie w ciemność
Ponieważ poprzednia część serii Michelle Hodkin bardzo przypadła mi do gustu, pomyślałam, że jej kontynuacja będzie równie emocjonująca i intrygująca. Myliłam się tylko odrobinę, przyznam, że dużo się pozmieniało. Zaszło ogromne przemeblowanie, remont ogarnął świat Mary Dyer.
Autorka zdecydowała się poszerzyć wątki związane z dolegliwościami głównej bohaterki. Wybierając poszczególne historie Michelle weszła jak ze świecą w ciemny korytarz. Powoli odkrywała drogę przed nami, stopniowo ujawniając fakty i części fabuły. Nagle wszystko robiło się jasne, przynajmniej w moim odczuciu. Co nowego? 

Dziedzictwo
Nowością w Mara Dyer. Przemiana jest bardzo mistyczna i tajemnicza historia babci protagonistki. Kobieta skrzętnie ukrywała sekret, o którym nie mogła dowiedzieć się jej rodzina. Prawdopodobnie powiązana była z organizacją (być może sektą), o której nie jest dane wiedzieć zwykłemu śmiertelnikowi. 
Trudno wyjaśnić dlaczego Mara jest tak do niej podobna.
Sytuacja trochę się nam rozjaśnia wraz z pojawieniem się wątku pokoleń. Takiego praktycznego rozwiązania się nie spodziewałam, ale Michelle- naprawdę wspaniały pomysł!

Wspólny mianownik
Mara i Noah odkryli w sobie bratnie dusze już w książce Mara Dyer. Tajemnica, ale dopiero dzięki drugiej części serii możemy się przyjrzeć ich związkowi. Rozwija się dzięki wzlotom i upadkom, jest oparty na zaufaniu. Oczywiście on i ona różnią się w znacznym stopniu, ale mają wspólny mianownik. Wspólny problem.
Obydwoje mają te same zdolności i halucynacje.
Wierzą jednak, że wszytko to prawda i walczą o swoje życie.
Wątek Mary i Noaha w tej części zdecydowanie zawładnął całą historią. Spodobało mi się w jaki sposób został stworzony przez autorkę, w jaki sposób para wyznaje sobie uczucie. Jeśli jesteście fanami książek dla młodzieży z pewnością zrozumiecie o co mi chodzi. Nie rozczarujecie się, zapewniam was.

Układanka osobowości
Mara jest jak puzzle, z brakującą częścią. Dzieje się z nią coś dziwnego, ale nie dowie się co, jeśli nie pozna samej siebie. Elementy układanki są notorycznie przekładane. Kiedy dziewczyna jest bliska rozwikłania zagadki jej dolegliwości zdarza się coś co wytrąca ją z równowagi i zbija z tropu. Pokazuje wówczas różne cechy, o których nie wiedziała. Brakuje jej ostatniego elementu.

Reasumując,
Mara Dyer. Przemiana z pewnością zasługuje na wasze poświęcenie. Wciągniecie się już z pierwszą stroną, z pierwszym zdaniem. Uważajcie, żeby nie wciągnąć się za bardzo, może być niebezpiecznie...

Co myślicie o kolejnej części serii o Marze Dyer? Czego oczekujecie od tej książki i od kolejnej- ostatniej? Piszcie w komentarzach!


You Might Also Like

3 komentarze

 1. Kocham tę trylogię! Trzeci tom czeka na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobno trzeci tom rozczarowuje, ale ja się nie zniechęcam. Uwielbiam całą trylogię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo bym chciała przeczytać tę książkę wierz mi a nawet inne części. Tylko na razie nie mam jak jej zdobyć :(
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prawa autorskie

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność autorki bloga i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna część moich tekstów nie może być rozpowszechniania bądź kopiowana bez mojej zgody.