M- Między książkami

13:47:00

Tytuł polski: Między Książkami
Tytuł oryginału: The Storied Life of A.J.Fikry
Autor: Gabrielle Zevin
Wydawnictwo: W.A.B
Liczba stron: 268


Ocena: Gabaryty i rozgłos tej książki nie są największe. Szkoda, ponieważ mogłabym ją czytać i jej nie kończyć. Wspaniała, wciągająca i bardzo mądra. Nie mydli oczu podkolorowanym światem przedstawionym, ani przesadnie wyidealizowanymi bohaterami. Pokazuje życie i miłość takimi jakie są naprawdę. 
Krzyżowanie się dróg
Ajay jest snobem- na każdej płaszczyźnie swojego życia. Snobistycznie podchodzi do swojego wieku, snobistycznie zachowuje się wobec grupy swoich klientów i snobistycznie prowadzi swoją maleńką, słabo prosperującą księgarnię. Zrzędliwy bibliofil zachowuje się odpychająco, ponieważ los zamienił go we wdowca kilka lat wcześniej. Księgarz zgorzkniał i stracił nadzieję w odzyskanie szczęścia.
Kiedy Amelia- przedstawicielka wydawnictwa Pterodactyl Books odwiedza księgarnie Ajay'a, nie ma pojęcia jaka konfrontacja ją czeka. Przedstawiając zimową ofertę, zostaje zbyta przez zgorzknialca i nieuprzejmie pożegnana. Nie wierzy, że cokolwiek zmieni snobistycznego księgarza.
Aż któregoś dnia do księgarni zostaje podrzucone dziecko. Maja to bardzo pogodna dwulatka, z zdesperowaną matką. Kobieta chce, aby jej córka została wychowana wśród książek, dlatego powierza w dziewczynkę w opiekę najbardziej oczytanego człowieka na Alice Island. 
Wkrótce życie Ajaya ulega zmianie, nie tylko za sprawą małej dziewczynki, dla której staje się opiekunem.

Książka nie tylko o książkach
Już po tytule można wydedukować wokół czego będzie się kręciła fabuła tej powieści. Książki- zwłaszcza zbiory opowiadań i Tamerlan- odgrywają wielką rolę w życiu głównego bohatera Ajay'a Fikry'ego. Autorka często o nich wspomina, podkreśla ich przekaz i piękną, klasyczną treść. Bardzo spodobały mi się również krótkie rekomendacje opowiadań na początku poszczególnych rozdziałów, które miał pisać sam A.J.Fikry. Przyznam, że takie bezpośrednie notki od głównych bohaterów pojawiają się coraz częściej, nie tylko w literaturze klasycznej, ale już w szerszych rodzajach lektur. Bardzo świetne rozwiązanie, ale i również pomocna rada. Utwory polecane w tej książce to esencja klasyków.

Lecznicza działalność uczucia
Snobizm dotyka wielu ludzi, którzy przeżyli tragedię. Naszego Fikry'ego dotknęła klęska śmierci żony, kobiety, którą kochał całym sercem, z którą rzucił studia i założył księgarnię Island Books. Po jej odejściu utrzymywał żałobę przez kilka lat, ani myśląc o wyjściu do ludzi czy poszukaniu sobie nowej partnerki. Jego nowym hobby stało się picie alkoholu i bycie pijanym, przez tą część dnia, w której nie musiał przebywać za ladą księgarni. Ajay stał się zrzędliwym wrakiem człowieka, bardzo koniecznym do remontu. 
Przemeblowanie w jego monotonnym, wypłukanym z kolorów życiu zaszło, kiedy pośród półek na książki znalazł uśmiechniętą dwulatkę. Miała na imię Maja, sama mu się przedstawiła. Ajay zastygł.
Przecież nigdy nie zajmował się tak małym dzieckiem. Fakt, nigdy nie zajmował się żadnym dzieckiem.
Księgarz przygarnął małe dziecko, w pierwszej myśli licząc na to, że ktoś szybko znajdzie dla niej rodzinę zastępczą. Sam nie mógł sobie pozwolić na kolejne obowiązki, wystarczyła mu niestabilna finansowo księgarnia i egzemplarze otrzymane w propozycji wydawniczej. Nie wyobrażał sobie też, że mógłby wychowywać dziecko w tak ponurej atmosferze.
Jednak, kiedy przychodzi mu oddać Maję w ręce opieki społecznej, coś w środku nie pozwala mu tego zrobić. A co?- o tym musicie już doczytać.

Zaczęło się od powieści
Przyznam, że czytając książki obyczajowe, zawsze najbardziej trzymam kciuki za delikatny wątek miłosny- bo bez niego każda, nawet najlepsza, fabuła wydaje miałka i bez smaku. Romanse zawsze dodają aromatu- czy to gorzkiego czy słodkiego, ale dzięki nim, a może przez nie czujemy, że autor bardzo chciał przemycić odrobinę emocji do planu książki. Dlaczego o nich wspominam?
Po pierwsze Między książkami oficjalnie jest powieścią o miłości- różnego rodzaju.
Po drugie ten wspomniany wątek jest tu tak pięknie poprowadzony. Wyczuwa się go od razu po pojawieniu się kluczowych bohaterów, ale nie jest natrętny- nie ma go w każdym rozdziale. Autorka bardzo lekko daje znać o uczuciu zachodzącym pomiędzy postaciami, bez szczególnych namiętności. I- to opowieść o dorosłych, więc typowe nastoletnie "ochy i achy" nie mają tutaj miejsca.
Dojrzałe uczucie łączące dojrzałych ludzi. Materiał na melodramat albo komedię romantyczną, prawda?

Między książkami autorstwa Amerykanki Gabrielle Zevin to pięknie napisana, pięknie wydana i pięknie poprowadzona historia człowieka, który skrywał swój brak nadziei na lepsze życie pośród książek- w księgarni, która stała się jedynym powodem, który trzymał go na ziemi. Ironicznie ta dała mu jeszcze coś więcej, czyli szansę zmiany.
Dała mu Maję i jego żonę. Nowe życie.

Czy mieliście okazję przeczytać tą uroczą powieść? Czy macie ją w planach? Czy jesteście ciekawi historii Ajay'a Fikry'ego? 
Piszcie w komentarzach.You Might Also Like

4 komentarze

 1. Jestem ogromnie ciekawa tej powieści, ale argh nie mogę teraz wydawać nic na książki, bo muszę trzymać na inne :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten egzemplarz kupiłam za 8,99 zł w Media Marktcie. Miałam kupić dodatkowe dwa egzemplarze na konkurs, ale przypomniałam sobie o tym jak już wracałam do domu :/
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Będę miała tę książkę na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze się z nią nie spotkałam, ale bardzo mnie zachęciłaś :)

  OdpowiedzUsuń

Prawa autorskie

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność autorki bloga i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna część moich tekstów nie może być rozpowszechniania bądź kopiowana bez mojej zgody.