O- Ogień i Woda

20:18:00

Tytuł oryginału: Fire and Flood
Tytuł polski: Ogień i woda
Autor: Victoria Scott
Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 368
Ocena: Naprawdę trudno mi sklecić jakąkolwiek konstruktywną opinię. Książka jest bardzo dobra, z pewnością nada się dla miłośników kultowych Igrzysk Śmierci i fantastyki młodzieżowej, dobrze się ją czyta, ale czegoś mi brakuje- może dobrego pomysłu albo rozwinięcia linii fabularnej. Może to przez dziwnie jednakowych bohaterów albo za sprawą urwanych wątków. Reasumując, mimo wszystkich obelg wymienionych powyżej, polecam Ogień i Woda na wieczorne czytadło, bo thriller to, to nie jest- przynajmniej na moich warunkach.
Piekielny wyścig po niebiański lek
Na łóżku Telli Holloway znikąd pojawia się małe niebieskie pudełeczko z tajemniczą zawartością. Dziewczyna w pierwszej kolejności wskazuje swojego brata jako potencjalnego sprawcę i twierdzi, że stała się ofiarą jakiegoś chorego żartu. W błękitnym pakunku znajduje białą słuchawkę. Jej czerwona dioda miga rytmicznie. Ciekawość zżera Tellę, przykłada urządzenie do swojego ucha i wysłuchuje dziwnie brzmiącego komunikatu. Ten nie brzmi jednak jak braterski żart.
Wyścig. Uczestnicy z całego świata. Wezwanie. Lek na wszystkie choroby.
Początkowo widmo szansy na uzdrowienie śmiertelnie chorego brata, Cody'ego wydaje się dziewczynie niemożliwością, czymś nierealnym.
Jednak postanawia się podjąć wyzwania. Weźmie udział w Piekielnym Wyścigu i wygra go dla brata, dla jego życia bez zmartwień. 
Tella Holloway znajduje się w gronie innych ochotników, a jej pomocnik- Pandora ma być jej obrońcą i przyjacielem. Etap pierwszy rozpoczyna się już teraz.

Najlepszy przyjaciel uczestnika
Kogo chcielibyście zabrać ze sobą, jako pomocnika w Piekielnym Wyścigu? Członka rodziny? Przyjaciela? Swojego pupila, psa, kota? A może obcą osobę albo nauczyciela?
Aptekarze (organizatorzy wyścigu) nie dają chętnym takiego szerokiego wyboru, ale dają ślepą szansę w postaci losowania Pandor- zwierzęcych pomocników maszerujących grzecznie przy nodze swojego właściciela. Wariantów jest wiele, ale nikt nie musi o tym wiedzieć, bowiem strażnicze stworzenia są dobierane kompletnie nieświadomie. Nie powiem wam jednak w jaki sposób odbywa się ten proces, ponieważ mogłabym zepsuć wam rozrywkę- mówię wam- wszystko przyjdzie wam w tym momencie na myśl może okazać się fałszywe. Jednak cieszę się, że autorka pozwoliła sobie na takie rozwiązanie, ponieważ to urozmaiciło nieco przebieg historii.
I chociaż nie lubię tego typu fantastyki, muszę dać plusa za te pół-postacie. Ciekawa jestem, jak wyglądałyby w ekranizacji?

Motywacje
Głównym celem Telli jest wygranie Piekielnego Wyścigu, którego główną nagrodą jest lekarstwo potrafiące uleczyć ciężkie schorzenia, a przede wszystkim- jej ukochanego brata Cody'ego. To dla niego, dla jego szczęśliwego życia jest w stanie zrobić wszystko podjudzana miłością siostrzaną i cierpieniem, jakie oglądała od dobrych kilku lat. Nie cofnie się przed niczym- wygra i wróci do domu.
Dziewczyna nie wie jednak, że takich bohaterek i bohaterów jak ona jest po kilkadziesiąt oraz że wszyscy razem stają w szranki o coś co odmieni ich życie. Patrząc na wszystkich zdeterminowanych i wyszkolonych uczestników, Tella powoli upuszcza swoją odwagę. Jednak za daleko już zaszła, żeby nie podnieść rękawicy. Później do jej listy "Dla kogo to robię" dołącza jej Pandora, o futurystycznie brzmiącym imieniu Madox (na początku przeczytałam Maxon) oraz pewien współuczestnik, w którym nastolatka powoli się zakochuje. Cody wciąż utrzymuje się na górze listy.
Jednak są wyjątki, które cechują się innymi motywacjami. Chcą się dowiedzieć jak to działa, co napędza Piekielny Wyścig i jak znaleźć wyłącznik do tej nieetycznego widowiska. Zakończyć to wszystko, czymkolwiek to jest.

Miłość w otoczeniu dżungli
Książka dla młodzieży nie mogłaby się obejść bez wątku miłosnego- to fakt, dlatego autorka raczy nas  zalążkiem nastoletnich zauroczeń. Tella zauważa coś wyjątkowego w innym, wyjątkowo przystojnym uczestniku, ale dopiero, kiedy poznaje jego wnętrze. Omylnie oceniała jego wygląd, nadała mu przydomek pasujący do wyrazu twarzy i zachowania chłopaka. Utwierdza się w swoim błędzie, kiedy po raz pierwszy dochodzi pomiędzy nimi do pocałunku. Tella nigdy się tak nie czuła, nie w obecności innego chłopaka. Wie, że to coś więcej niż zauroczenie.
Pierwszy komentarz ode mnie: Ech.
Drugi komentarz: dobrze, że chociaż jest wątek miłosny. 
Muszę przyznać, że choć często pochłaniam takie historie miłosne, to ta jakoś ciężko przeszła mi przez gardło. Nie dostrzegłam żadnej chemii pomiędzy nastolatkami, ale może za słabo się przyglądałam. Ale...wątek jest? Jest! Więc trzeba się nim nacieszyć!

Kiedy kocha się kogoś tak mocno jest się w stanie dla tej osoby zrobić naprawdę najstraszniejsze rzeczy, podjąć najtrudniejsze decyzje i walczyć w najbardziej krwawych bojach. Ale czy kwestia poradzenia sobie z wszystkimi przeciwnościami na naszej drodze, jest zależna tylko od naszej woli?
Tella znajduje się w świecie, gdzie może się spodziewać wszystkiego.
Wejdźcie tam teraz i sprawdźcie sami.

Jakie macie oczekiwania co do książki Ogień i woda? Udało się wam już ją przeczytać? Jak wrażenia? Może bardzo chcecie się za nią zabrać? O tym wszystkim opowiedzcie mi w komentarzach.Dziękuję serdecznie wydawnictwu IUVI za ufundowanie egzemplarza i możliwość przeczytania tej książki.You Might Also Like

3 komentarze

 1. Książka zapowiada się ciekawie, chyba skłonie się ku temu żeby po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak właściwie to pierwszy raz o niej słyszę, ale bardzo mnie zachęciłaś :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do zasady nie zasiadam do młodzieżówek z wielkimi oczekiwaniami - wolę być miło zaskoczona niż niemile rozczarowana. O tej książce czytała już wielokrotnie i jestem nią zainteresowana ze względu na pomysł - fabuła wydaje się mieć spory potencjał.

  OdpowiedzUsuń

Prawa autorskie

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność autorki bloga i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna część moich tekstów nie może być rozpowszechniania bądź kopiowana bez mojej zgody.